پروتکل DLMS

استاندارد های مورد نیاز:

توضیحات کلی پروتکل DLMS

 پيشرفت تكنولوژيهاي مرتبط با فنآوري اطلاعات و ارتباطات زمينه مناسبي براي پيدايش شبكه هوشمند برق به وجود آورده است. شبكه هوشمند برق قادر به پيشبيني مشكلات، پيشگيري و رفع آنها بوده و برق را با كيفيت و قابليت اطمينان بالا براي مشتركين تأمين مينمايد. يكي از مهمترين ابعاد شبكه هوشمند برق، وجود زيرساخت اندازه گيري هوشمند است. اصليترين هدف در پيادهسازي اين زيرساخت، ارسال دادههاي قرائت شده از سمت كنتور هوشمند برق مشتركين به سيستم مركزي به منظور مديريت دادهها ميباشد. كنتور هوشمند برق از پروتكل ارتباطي DLMS/COSEM و مموعه استاندارد های IEC62056 جهت تبادل داده و برقراري ارتباط استفاده مينمايد

منابع اصلی این پروتکل 3 کتاب میباشد که در مورد از آن برای اجرای پروتکل و یک مورد آن برای تست پروتکل توسط نرم افزار CTT میباشد.

DLMS Green Book

DLMS Blue Book

DLMS Yellow Book

این کتابچه ها از سایت اصلی DLMS در دسترس قرار دارد اما نسخه کتاب های دانلودی ، خلاصه شده میباشد و نسخه کامل کتاب ها پولی میباشد و همراه با نرم افزار CTT فروخته میشود که بسیار هم گران قیمت میباشند.

اما این کتابچه ها برای اجرای پروتکل روی کنتور یا نرم افزار های جمع آوری اطلاعات بسیار ضروری میباشد.

ابزار های توسعه داده شده برای پروتکل DLMS توسط الکتروپلاس

کتابخانه پروتکل DLMS برای میکروکنترلر های مختلف

کتابخانه پروتکل DLMS به همراه تمام کلاس ها و آبجکت ها بر اساس استاندارد های IEC62056 و همچنین کتابچه های تخصصی DLMS جهت استفاده در میکروکنترلر ها پیاده سازی شده است ، لازم بذکر است که این کتابخانه تماما نرم افزاری بوده از هیچ کدام ار بخش های سخت افزار بجز پورت سریال UART استفاده نمیکند.

 

نرم افزار ترجمه کد های پروتکل DLMS

این نرم افزار کدهای ارسالی و دریافتی طبق پروتکل DLMS را ترجمه کرده و مفهوم آن ، به همراه بخش ها مختلف و داده های آنرا بصورت XML تحویل میدهد. این نرم افزار در مرحله طراحی محصول و دیباگ firmware f و همچنین در مرحله اخذ تاییدیه محصول بسیار ضروری میباشد.